جهاد دانشگاهی | کردستان

» معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی کردستان

امروز: دوشنبه، 1 بهمن 1397


فهرست اصلی

گزارش تصویری

تقویم مطالب

<    «  بهمن 1397  »    >
شیدسچپج
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 

تبلیغات

مناسبت ها

پیوندها

  • مقام معظم رهبری
  • ریاست محترم جمهوری
  • saamad
  • iran
  • iranian
  • payam93

اوقات شرعی

تبلیغات

معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی کردستان

مقدمه:

كامل‌ترين مصداق براي تعريف هويت فرهنگي جهاددانشگاهي، كلام مقام معظم رهبري(مدظله‌العالي) است كه فرمودند: «جهاددانشگاهي در اساس يك دستگاه معنوي، فرهنگي و اخلاقي است

فعاليت‌هاي فرهنگي از ابتداي شكل‌گيري جهاددانشگاهي، بخشي اساسي و لاينفك از فعاليت‌هاي اين نهاد را به خود اختصاص داده است. مشخصه مهم فعاليت‌هاي جهاددانشگاهي در اين حوزه، تكيه و توجه به حضور و مشاركت دانشجويان در برنامه‌ريزي و اجراي برنامه‌هاي فرهنگي بوده كه حاصل آن، طراحی و اجرای برنامه های مختلف فرهنگی در قالب نشست ها، کارگاه ها، گردهمایی ها، اردوها و... و شاخص ترین آن همایش سراسری آسیب های پنهان می باشد.

تبليغ و ترويج فرهنگ و هنر اسلامي، برنامه‌ريزي فرهنگي و تربيتي و ايجاد آمادگي فكري و مكتبي در قشر جوان، به خصوص دانش‌آموزان دبيرستاني و دانشجويان، به منظور مقابله با غرب‌زدگي و انحرافات فرهنگي در چارچوب سياست‌هاي فرهنگي كشور، رويكرد اساسي جهاددانشگاهي در حوزه فرهنگي است.

از جمله اهم برنامه‌هاي فرهنگي اين نهاد، اجراي طرح هفت شهر شایستگی است كه اشاره به منظومه رویدادهای دانش بنیان فرهنگی دارد و با هدف تحقق الگوی فارغ التحصیل شایسته در نظام آموزش عالی کشور راه‌اندازی گردیده است.

معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی واحد کردستان در تلاش است، از طریق مجموعه فعالیت­های پیش­بینی شده خود و با همکاری دانشگاه های استان در قالب هفت المپیاد فرهنگی- دانشجویی، تحقق الگوی فارغ­التحصیل شایسته را دنبال نماید.

مراکز، سازمانها و واحد های تابعه معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی:

1- سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشگاهیان کشور:

ترویج فرهنگ و اندیشه قرآنی ضرورتی است که جهاددانشگاهی از ابتدای تأسیس در قالب‌های مختلف دنبال کرده و سرانجام در سال 1380 با تأسیس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور(iska.ir) در سطحی عالی به فعالیت‌های چند بُعدی در حوزه‌ي قرآن پرداخته است. تشویق دانشگاهیان به تفکّر و تدبّر در مفاهیم قرآنی و تبیین و ترویج سیره‌ي عملی و اسوه‌ها و الگوهای دینی از اهداف این سازمان است که با ارائه‌ی آموزش‌های تخصصی و ترویجی، تبادل اندیشه‌ها و افکار در زمینه‌های دینی و سیاسی، اطلاع‌رسانی و فعالیت گسترده رسانه‌ای در حوزه فعالیت‌های قرآنی و اجرای برنامه‌های ملی و بین‌المللی تحقق می‌یابد.

2ـ سازمان انتشارات جهاددانشگاهي:

هدف از تأسيس اين سازمان، تمركز در سياستگذاري و برنامه‌ريزي، ايجاد هماهنگي و وحدت رويه، انجام فعاليت‌هاي توليديِ ترويجي، تبليغي و كمك آموزشي در خصوص فرهنگ مكتوب با تأكيد بر آثار دانشگاهي، انضباط تشكيلاتي و نيز افزايش بهره‌وري فعاليت‌هاي انتشاراتي جهاددانشگاهي است.

جهاددانشگاهي، فعاليت‌هاي گسترده ی خود را در عرصه‌ی كتاب و كتابخواني، در بخش‌ها و زمينه‌هاي متعدد و در قالب طرح‌هاي منطقه‌اي و سراسري ساماندهي كرده است. اجراي بخش اساسيِ طرح هاي كتاب و كتابخواني در هفته‌ی كتاب جمهوري اسلامي ايران، برگزاري ميزگردهاي نقد و بررسي كتاب، برپايي جشن كتاب،‌ ايجاد كانون برگزيدگان جشنواره‌هاي سازمان انتشارات، برپايي نمايشگاه هاي كتاب و انتخاب پايان‌نامه‌ها و پژوهش‌هاي برتر دانشجويي (15‌ دوره) و كتاب سال دانشجويي (21 دوره) در قالب دو جشنواره‌ی ملي، از مهم‌ترين طرح‌هاي مربوط به كتاب و كتابخواني در حوزه‌ی فرهنگي است.

سازمان انتشارات جهاددانشگاهي در سال 1393 به عنوان ناشر برتر كشور در حوزه ی نشر كتب دانشگاهي برگزيده شده است و هم‌اكنون داراي 30 شعبه در سراسر كشور مي‌باشد و تاكنون بيش از 5500 عنوان كتاب را منتشر كرده است.

شعبه سازمان انتشارات استان کردستان نیز در همین راستا در سال 1390 فعالیت خود را در سطح استان آغاز کرد و تاکنون بیش از 30 جلد کتاب چاپ و یا در شرف چاپ دارد.

3ـ سازمان دانشجويان جهاددانشگاهي:

سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی، تشکیلاتی است وابسته به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی که در سال 1377 به منظور ساماندهی مطلوب و توسعه (ارتقا) مشارکت دانشجویان دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی کشور در زمینه­های اجتماعی، سیاسی، علمی، صنفی و فوق برنامه و در جهت تحقق استراتژی برنامه اول توسعه‌ی جهاددانشگاهی مبنی بر «تأکید بر تقویت فرهنگ و ارزش­های اسلامی در جامعه و به خصوص در نسل جوان و دانشجویان دانشگاه­ها» تأسیس گردیده است.

شعبه استانی این سازمان از سال 1392 فعالیت خود با انجام برنامه های مختلف که بارزترین آن برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی، «نشان خواجه نصیرالدین طوسی» را آغاز کرده است.

هم­چنین سازمان دانشجویان در ادامه مسیر خود و با توجه به طرح جامع «هفت شهر شایستگی» معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی، فعالیت­های خود را در سه محور ادامه خواهد داد:

حوزه رشد فردی: با رویکرد آفرینش­های دانشجویی و تقویت توانمندی­های فردی دانشجویان

حوزه اخلاق و تعهدات اجتماعی:با رویکرد ویژه در زمینه فعالیت­های اجتماعی دانشجویی در عرصه‌های «محرومیت­زدایی» و «محیط زیست»

حوزه اشتغال دانش بنیان:با رویکرد توانمندسازی دانشجویان در عرصه­های علمی و تخصصی و یاری‌رسانی به تجاری­سازی تحقیقات و نوآوری­های دانشجویی

4ـ مركز گردشگري علمي ـ فرهنگي دانشجويان ايران:

مركز گردشگري علمي ـ فرهنگي دانشجويان ايران تشكيلاتي وابسته به جهاددانشگاهي است كه به منظور برداشتن گام‌هاي مؤثر در جهت توسعه‌ی گردشگري كشور و در راستاي توسعه‌ی پايدار اين صنعت و ارتقای فرهنگ گردشگري در نسل جوان و دانشگاهی جامعه، تأسيس گرديد. فعاليت‌هاي شاخص اين مركز در محورهاي فرهنگي، علمي ـ پژوهشی و آموزشي به شرح ذيل است:

* گردش‌های علمي ـ فرهنگي از جمله برگزاری اردوهای طرح ملی «ایران، مرز پرگهر»

* همایش‌ها و نشست‌های تخصصیدر مورد جاذبه‌های گردشگری ایران و ...

* پژوهش و طرح‌های مطالعاتی گردشگری

* اطلاع‌رسانی و تبليغات

*آموزش: از جمله برنامه‌ريزي جهت اجراي دوره‌های کوتاه مدت آموزش میراث فرهنگی و گردشگری و برگزاری پنج دوره کد اخلاق جهانی جهانگردی.

5ـ مؤسسه ی صندوق قرض‌الحسنه دانشجويان ايران (ISFA):

صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان ایران یکی از مؤسسات وابسته به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی است که در سال 1377 براي احیاء فرهنگ قرآني و الهي نيكوكاري و نوع دوستي در جامعه‌ی دانشگاهي تشكيل و در راستاي اهداف عاليه حمايت از پويندگان عرصه‌هاي دانش و پژوهش در اين نهاد انقلابي فعاليت مي‌كند.

اعطاي وام‌هاي كمك هزينه تحصيلي، وام ازدواج، کمک به نشر کتاب و تأمين كننده امور معيشتي دانشجويان بوده تا در جريان تحصيل با آسايش فكري و پويايي انديشه به توليد علم بپردازند.

توسعه و گسترش جريان مولد و پاك قرض‌الحسنه در سراسر كشور موجب خودباوري و تقويت روحيه مشاركت مردمي دانشگاهيان در امور خيريه بوده و در ترغيب وجدان هاي پاك و بيدار خيّرين براي ورود به عرصه‌ی گسترده‌تر موقوفات علمي مؤثر خواهد بود.

شعبه استانی این موسسه در سال 1390 فعالیت خود را آغاز و تاکنون به بیش از 120 دانشجو وام در قالب های مختلف اعطا گردیده است.

6ـ مركز فرهنگي ـ دانشجويي امام و انقلاب اسلامي:

مرکز فرهنگی ـ دانشجویی امام و انقلاب اسلامی جهاددانشگاهی از سال 1383 راه‌اندازی گردید. هدف از تأسیس این مرکز آشنا نمودن نسل جوان دانشگاهی با زندگی پربرکت و مبارزات و مجاهدت‌های حضرت امام(ره)، تبیین آرمان‌ها و اندیشه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر بهره‌گیری از ابزارهای هنری و فرهنگی، بالابردن مشارکت دانشگاهیان در ترویج اندیشه های امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و مبانی انقلاب اسلامی، تبیین همراهی تاریخی جنبش دانشجویی با حضرت امام و نقش آن در پیروزی انقلاب اسلامی، بسترسازی فرهنگی و فراهم سازی انس بیشتر دانشگاهیان با آثار و تألیفات امام راحل، بکارگیری و بهره‌مندی از جامعه ی جوان دانشگاهی در طرح ها و فعالیت‌ها و پژوهش در ابعاد مختلف سیره‌ی نظری و عملی امام(ره) و مقام معظم رهبری، روزآمد کردن اندیشه‌های امام(ره) و پاسخ به نیازهای دانشجویان و دانشگاهیان باتوجه به عنصر زمان و مکان، تعامل با مراکز و شخصیت‌های دانشگاهی و صاحبنظران داخلی و خارجی در ترویج افکار و اندیشه های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، ارتباط با دانشجویان خارج از کشور به منظور آشنا نمودن آنها با اندیشه ها، تألیفات و الگوهای رفتاری حضرت امام(ره) و رهبر معظم انقلاب می باشد.

فعالیت های این مرکز در سطح استان در راستای ایجاد گفتمان امام(ره) در قالب همایش ها، نشست ها و گردهمایی بوده، ضمن اینکه ایجاد کتابخانه تخصصی آثار امام (ره) در سطح دانشگاه های استان از برنامه های آتی شعبه استانی این مرکز است.

7ـ مركز افكارسنجي دانشجويان ايران (ايسپا):

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) وابسته به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی براساس اهداف علمی و فرهنگی مصرح در اساسنامه جهاددانشگاهی، در راستای توسعه ی علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمان‏ها و نهادهای مختلف در سال 1380 تأسیس و طی این مدت به کمک اساتید دانشگاهی، پژوهشگران زبده در حوزه‏های گوناگون، کادر مجرب و چابک، 30 شعبه فعال در سراسر کشور و حدود 1000 نفر پرسشگر، با رعایت معیارهای دقیق فنی و استانداردهای جهانی، ضمن اشتغال‏زایی در گستره وسیع، در اجرای حدود 2200 طرح تحقیقاتی در حوزه ی افکارسنجی و پیمایشی قابل کاربست به سفارش کارفرمایان در حوزه‏های مختلف دینی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و نیز حوزه‏های جدید میان‏رشته‏ای، دانشگاه پژوهی و فرهنگ پژوهی، در کوتاهترین زمان ممکن و با کیفیت مناسب موفق شده است و اینک به عنوان قطب، پیشرو و امین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شناخته می‏شود.

از آنجا که اجرای طرح‏های نظرسنجی و تهیه داده‏های متقن و قابل اتکاء برای سازمان‏ها و نهادها از اهمیت بسزایی برخوردار است، این مرکز به عنوان مجموعه‏ای تأثیرگذار در فرآیند تصمیم‏گیری برای مدیران ارشد نظام با به‌کارگیری تمامی تجربه‏های تخصصی سیزده ساله خود و کسب تجربیات گوناگون اجرایی و دانش نظری است. در حال حاضر ایسپا مرجع مناسبی برای تولید داده‏های دست اول با رعایت اصل امانت‏داری و صیانت از یافته‏های محرمانه و ارزشمند جهت ارائه به تصمیم‏گیران و سیاستگذاران می باشد.

شعبه استانی مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران(ایسپا) از سال 1386 فعالیت خود را آغاز و تاکنون ده ها عنوان طرح ملی و استانی را به انجام رسانده است.

8- خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا):

خبرگزاری بین‌المللی قرآن، به عنوان تنها خبرگزاری تخصصی قرآنی جهان، از آبان ماه سال 1382، با نشانی اینترنتی: www.iqna.ir راه اندازی شده است.

این خبرگزاری با دو رویکرد کلی «رویداد محوری» و «سوژه محوری» به تولید و انعکاس اخبار قرآنی از سراسر جهان می پردازد.

شعبه استانی کردستان نیز با هدف انتشار اخبار قرآنی و دینی در سال 1385 فعالیت خود را آغاز کرد.

9- خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا):

خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)‌ تنها خبرگزاري با هويت دانشجويي و نخستين خبرگزاري غيردولتي ايران پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي محسوب مي شود.

خبرگزاري دانشجويان ايران با بهره‌گيري از سرمايه انديشه، صداقت و با تكيه بر توان، خلاقيت و نوآوري جوانان دانشجو در 16 آذر 1378 با اظهار لطف مقام معظم رهبري (مدظله‌العالی)كه خطاب به ايسنا فرمودند: "اخبار خوب، مفيد و اميدبخش مخابره كنيد." با هدف اطلاع‌رساني صحيح، به هنگام و همه‌جانبه، هم‌زمان با "روز دانشجو" به صورت رسمي به عرصه اطلاع‌رساني کشور گام نهاد.

رسالت اصلي اين رسانه از بدو تاسيس تا كنون مشاركت نقش دانشگاهيان در توسعه‌ي فضاي رسانه‌اي كشور و ارتقاي آگاهي‌هاي علمي، فرهنگي، سياسي، اجتماعي، اقتصادي، هنري و صنفي با نگاهي دانشگاهي و دانشجويي و شكل‌ دادن حلقه واسط بين مسئولان، نخبگان و مردم بوده است. يكي از ويژگي‌هاي بارز ايسنا اين است كه عمده خبرنگاران متعهد و پرتلاش آن دانشجو هستند.

در حال حاضر روزانه بيش از 1300 خبر در سايت دفتر مركزي و 30 نمايندگي خبري ايسنا در سراسر كشور در قالب ادارات خبري سياسي، بين‌الملل، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و هنري، علمي، ورزشي، عكس و شهرستان ها به مخاطبان ارائه مي‌شود.

خبرگزاري دانشجويان ايران در گذر سال‌ها، با تكيه بر اعتماد مخاطبان و رعايت اخلاق حرفه‌اي توانسته است بالاترين ضريب نفوذ خبري را در روزنامه‌هاي كشور به خود اختصاص دهد.

همچنين ايسنا در كشورهاي مختلف، رابطين خبري دارد كه اخبار روز جهان را براي اين خبرگزاري تهيه و ارسال مي‌كنند.

اهداف، سياست‌ها و اولويت‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران: نگاه تحليلي و آسيب‌شناسانه به مسائل ايران و جهان، بازتاب واقعي اخبار ، سرعت و دقت در انتشار اخبار، توجه به مخاطب و ايجاد اعتماد پايدار بين رسانه و مخاطب، صداقت و امانت‌داري در انتشار اخبار، پرهيز از ايجاد تنش‌‌هاي آسيب‌زا در افكار عمومي، تلاش در جهت ايجاد روحيه اميدواري واقع‌نگر در جامعه، بازنمايي همه‌جانبه و بي‌طرفانه انديشه‌ها و افكار در چارچوب قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران.

فعالیت خبری ایسنا در استان کردستان از همان بدو تاسیس، آغاز و در سال 1388 منطقه خبری این خبرگزاری به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

در حال حاضر اخبار خبرگزاري دانشجويان ايران به زبان‌هاي فارسي، انگليسي، عربي و فرانسوي مخابره مي‌شود؛ ضمن اینکه زبان کردی این خبرگزاری نیز در آینده نزدیک راه اندازی می شود.
2014 © کلیه حقوق برای سایت جهاد دانشگاهی کردستان محفوظ است . Designing : mohamad milad jafari